Yazılım Devi Google, yeni tanıttığı “Allo” mesajlaşma platformu ile sektöre güçlü bir giriş yaptı. Whatsapp ve Imessage uygulamarına rakip olabilecek mi?

Google I/O 2016 Tanıtım etkinliğinde anlatılan sistem,  Google’ın “arama motoru” ve “android” yeteneklerini , “Allo” mesajlaşma yazılımı ile bütünleştirdiğini gözler önüne serdi. Whatsapp gibi telefon numarası ile kullanılacak sistemin özellikleri şöyle;

Mesajlaşma sırasında paylaşılan fotoğrafı tanıyabilen yazılım, uygun cevaplar sunarak bizlere kolaylık sağlıyor. Örneğin; karşı taraf size “kedi yavrusu” fotoğrafı gönderdi. Yazılım size , “çok sevimli” ifadesi gibi, cevap olarak yollayabileceğiniz cümle kalıpları sunuyor, eğer istersek farklı yorum yapabilir veya, “çok sevimli” cümlesini seçip , cevap yazmaktan kurtulabiliyoruz. Veya karşı taraf kelebek fotoğrafı yolladığında, size cevap için kullanabileceğiniz “çok güzel kelebek” seçeneği beliriyor.

allo mesajlasma

Fazla beğenmesem de , yazılım ile farklı emoticonlar, emoji ifadeleri de geliyor.

Asistan sistemine değinmek gerekirse, google arama motoru altyapısını kullanarak, sorduğumuz sorulara cevap veren bir asistanı  mevcut. Türkçe ile ne kadar uyumlu olur göreceğiz.

Bir diğer mesajlaşmayı kolaylaştırıcı farkı ise, akıllı klavyesi. Özellikle erkeklerin parmaklarının kalın olması sebebi ile standart klavyelerde zorluk çektiğini biliyoruz. “Allo”nun klavyesinde , yazacağınız kelimenin harflerinin tamamını veya bir kısmının üzerini çizdiğimizde, yazılım bizlere “bunu mu demek istediniz” şeklinde tahmini kelimeleri gösteriyor.

Ayrıca “arama motoru” sistemini “Allo”ya entegre eden google, mekanların adresini yollama, yazılım içinden “arama” yapıp, çıkan sonuçları mesajla paylaşma özellikleri sunuyor. Google’ın Amerika içi kullandırttığı otel, uçak bileti, restoran rezervasyon sistemine değinmemize gerek yok. Video’da kafamızı karıştırmasın.

Whatsapp’dan veya diğer mesajlaşma yazılımlarından en büyük eksiği, tercih edilmemesine sebep olacak etken ise; mesajların şifrelenerek yollanmasında duyulan güven eksikliği. “Allo” mesajlaşma sisteminde mesajlar google server’ı üzerinden şifreleneceği söyleniyor. Fakat diğer yazılımlarda mesajımız aracı server üzerinden değil, direkt karşı tarafa şifrelenerek yollanıyor. Bu durum, google’ın serverları aracılığı ile mesajlarımızı filtreleme sisteminden mi geçirecekler? şeklinde özel hayatın gizliliği endişesi yaratıyor. Gerçi, whataspp’da hangimiz e2e (end to end) şifreleme özelliğini kullanıyoruz, orası da ayrı bir konu.

 

 

 

PAYLAŞ