Milli Denizaltı projesi olan “Reis” grubu denizaltılar Gölcük Tersanesi’nde inşa ediliyor.

Havadan tamamen bağımsız olan denizaltı, sahip olacağı hidrojen ve oksijen tanklarının tepkimesi sistemine göre çalışan yakıt hücresi sistemi ile kendi enerjisini üretebilecek.

Bu yeni nesil sistem, milli denizaltının çok daha uzun süre su altında kalmasını sağlayacak. Yaklaşık 15 gün yakıt ikmali yapmadan kendi kendine yetebilen sistem ile ABD’ye gidip geri dönebilecek. Tamamen dalmış olarak Akdeniz baştan başa geçilebilecek.

6 adet Yeni Tip Denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilecek. Türk Deniz Kuvvetleri’ne büyük bir güç katacak olan ilk teslimatın 2020 yılında “Piri Reis” ismi ile gerçekleşmesi bekleniyor. 2023’te ise tamamı teslim edilmiş olacak.

Güçlü silahlı sistemler ve savunma sanayisiyle Türkiye’nin bu alanda en güçlü ülkeler arasında yer alması sağlanacak. 13 ülkenin daha bu sistem üzerinde geliştirmeler, üretim planlaması ve üretim yaptığı tahmin ediliyor.

Milli denizaltı çalışmalarına HAVELSAN, ASELSAN, TÜBİTAK, STM AŞ, AYESAŞ, Milsoft, Meteksan Savunma ve KOÇ Bilgi Savunma gibi şirketler destek veriyor.

PAYLAŞ