Rus Savunma Bakanlığı Suriye’nin Türkiye Sınırına Geçtiğimiz Aylarda Yaptığı Gibi Yeniden Hava Operasyonları Yapacak

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye’de yaptığı hava operasyonlarını “ateşkes” anlaşmaları gereğince son vermişti. Bugün, Rusya Savunma Bakanı, Suriye’nin Türkiye sınırında Rus Hava Kuvvetleri’nin operasyonlara başlayabileceğini söyledi. Ateşkes anlaşmasına uymayan grupları 25 Mayıs’tan itibaren vurmaya başlayabileceklerini söyledi.

Ayrıca, Başta Amerika ve koalisyon güçlerini , El-Nusra gibi ateşkese uymayan grupları, silah taşıyan konvoylarını,  25 Mayıs’tan itibaren ortak hava harekatı ile vurmayı önerdiğini söyledi.

ABD’den Yanıt Geldi

ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby , “Rusya Savunma Bakanlığı ile Suriye’de uçuş güvenliğini sağlamaya yönelik karşılıklı anlayış anlaşması yapmıştık. Bu anlaşma, bugüne kadar etkili bir şekilde uygulandı ve uygulamaya devam ediyoruz. Ancak bugüne kadar Ruslarla operasyonlarımızı koordine etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz” dedi.

Rusya’nın operasyonları ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek verdiğini söylediğini anımsatan Kirby, Washington’un ise sadece IŞİD’i zayıflatmaya ve yok etmeye odaklandığını öne sürdü.

PAYLAŞ