Google, I/O 2016 Etkinliğinde bir süredir beklenen sanal gerçeklik gözlüğü’nü Daydream ismiyle tanıtımını yaptı.

Platform, yazılımsal görsellik olarak tam olarak hazır görünmese de, farklı bir deneyim yaşatacağı kesin. Elbette henüz sadece donanımsal bir tanıtım yapıldı, geliştirmeler yapılacaktır.

Google Cardboard fiyaskosundan sonra gündeme gelen Daydream, Google’ın son Android sürümü için geliştirilen VR Modu sayesinde yepyeni bir deneyim sunması bekleniyor.

Daydream, bulundurduğu özel sensörler sebebiyle sadece yeni telefonlar ile kullanılabilecek. Daydream, Android N ve sonrası birçok cihaz ile çalışabilecek.

Uygulamaların Vr Modu ile kullanılması için özel bir arayüz tasarlanmış. Daydream için YouTube, Street View, Google Play Store Film ve Fotoğraflar’a  ek olarak Electronic Arts ve Ubisoft gibi büyük oyun firmaları da Daydream Platformuna özel uygulamalar geliştirdikleri biliniyor.

Daydream Platformu (VR) Sanal Gerçeklik Seti’nde 1 adet gözlük ve 1 adet mini kontrolör bulunuyor. Hassas hareket sensörleri ile donatılmış kontrolör’de ek olarak touchpad de bulunuyor. Şimdilik 3d çiziminin görseli paylaşıldı.

daydream google

Samsung Gear VR ürününü anımsatan ve benzerlikler taşıyan Daydream, Gear VR ile rekabet edebilecek mi? Zaman gösterecek.

Daydream Platformu’nun 2016’nın sonbahar aylarında satışa çıkması bekleniyor.

Tanıtım filmi ile sizi başbaşa bırakıyoruz. Keyifli izle’meler.

 

PAYLAŞ