Çeşitli Bilimsel Araştırmalara Göre Mastürbasyon’un Sağlığa 5 Faydası Keşfedildi
1- Kadınların adet sancıları sendromuna faydası var.
Rossello Tıp Enstitüsü’nün  Hekimlerinden Mariano Rossello Gaya “Orgazm yaşanırken kanda oluşan tüm kimyasallar adet ağrıları sırasında ağrıkesici gibi davranıyor. Aynı zamanda kimyasallar genital bölgedeki baskıyı ve rahatsızlığı azaltıyor” tespitinde bulunuyor.
2- Genel olarak iyi hissetmemizi sağlıyor.
Dr. Mariano Rossello Gaya “Mastürbasyon hem biyolojik hem de psikolojik anlamda sağlık açısından genel olarak iyidir. Endorfin hormonu salgılanmasında faydalıdır ve stresi azaltarak moralimizi düzeltir” diyor.
3- Bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası var.
Cinsel Terapi ve İlişki Terapisi Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre;”Erkeklerde spermlerin dışa atılması fırsatçı bakterilerin yol açabileceği enfeksiyonları önlüyor. Çalışmalar daha çok orgazm olan erkeklerin daha çok Imminoglobulin A antikoru ürettiğini gösteriyor.”

Avustralya Melbourne’de faliyet gösteren Kanser Epidemiyoloji Merkezi; “Haftada beş defadan fazla mastürbasyon yapan 20 -50 yaş arası erkeklerin kanser olma riskinin azaldığını” vurguluyor.

Bazı çalışmalar ise mastürbasyon!un kadınlarda kısırlığa yol açabilecek endometriyozisi ve idrar yolları hastalıklarını önlediğine işaret ediyor. Ayrıca kadınlarda rahim ağzını açıp, mukus ve rahim ağzı sıvılarının salgılanmasıyla enfeksiyonları önlediği söyleniyor.
4-Uykusuzluk Problemlerine İyi Geliyor
Uzmanlara göre (özellikle erkeklerde) “Cinsel tatminle birlikte bir dizi endorfin, katekolamin ve sitokin gibi uyku getiren hormonlar salgılanıyor. Ayrıca boşalma prolaktin hormonunun artışı ve dopamine hormonunun azalmasıyla uyku getirebiliyor.” Bu durum, erkeklerde orgazmın ardından yaşanan ejakülasyon sonrası sendromu’nu açıklıyor.
5- Cinsel yaşamını geliştiriyor
Çiftler arasındaki cinsel yaşamı iyileştirdiği söyleniyor. Bu teze göre; mastürbasyon vücudunuzu tanıyıp, tepkilerinizi ve sizi nelerin uyardığını keşfetmenize katkı sağladığı için cinsel ilişkiyi daha da keyifli hale getiriyor.

PAYLAŞ