Geçtiğimiz Günlerde Medya’da Yer Alan Işid’e Yönelik Sınır Ötesi Operasyon Haberlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da Doğrular Nitelikte Sinyal Geldi.

Medya’da yer alan haberlerde, özel kuvvetlerin Işid’e yönelik Cerablus bölgesine operasyon yapılması ve Işid’in 30 km kadar sınırdan uzaklaştırılması yönünde hazırlıklar olduğu iddiası gelmişti. Bu operasyon ile, Kilis’e yönelik tehditlerin önüne geçilmesi ve Pyd’nin Cerablus bölgesine girmesinin önüne geçmesi hedefleniyordu. Operasyonda Özel Birlikler yerine Mekanize Birlikler kullanılacağı söylenmişti.

Erdoğan, Ankara’da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kilis’te yaşanan sıkıntılar nedeniyle sınırın diğer tarafını temizlemek için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Erdoğan, “Ancak henüz müttefiklerden, özellikle de bölgede silah gücü bulunan ülkelerden arzu ettiğimiz desteği alabilmiş değiliz. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu konuda gereken adımları icap ediyorsa tek başımıza atmaktan çekinmeyeceğimizi buradan ifade ediyorum” diye konuştu.

Erdoğan, “Kilis meselesi, DAİŞ (IŞİD) karşıtı koalisyonun samimiyetini ve içtenliğini ortaya koyacak bir turnusol kağıdı vazifesi görecektir. Bu şehrimize düşen her rokete, tıpkı Moskova’ya, Londra’ya, Brüksel’e, Washington’a, Paris’e, Berlin’e yönelmiş muamelesi yapmayan hiçbir ülkenin DAİŞ’le mücadele konusunda samimi olduğuna inanmıyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

Erdoğan’ın bu açıklaması Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’e yönelik askeri bir operasyon düzenlemeye hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

AB’ye Sert Mesajlar

Konuşmasında Avrupa’ya da sert mesajlar gönderen Erdoğan, Avrupa’nın IŞİD’le mücadelenin altında tek başına kalkamayacağını, Avrupa’nın IŞİD’in kendi ülkelerinde eylem yaptığı zaman dünyayı ayağa kaldırdığını, ancak Türkiye’yi aynı örgütle yalnız bıraktığını söyledi.

Konuşmasında vize muafiyeti tartışmalarına da değinen Erdoğan, AB’nin istediği gibi Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapmayacaklarını söyledi. AB’yi kast ederek “Kim size bu yetkiyi verdi?” diyen Erdoğan, “Terör örgütleriyle böyle bir mücadele yürüten ülkeye ‘Bu işten vazgeç, terör tavrını yumuşat’ demek terörün yanında yer almaktan başka bir şey değildir” dedi.

PAYLAŞ