Avrupa Parlamentosu Olağanüstü Toplanmıştı Ve Üzücü Haber Gecikmedi

Geçen hafta yayınladığımız Vizesiz Avrupa Hayal mi? yazımız doğru çıktı. Medya’da yeralan iyimser haberlere rağmen olacakları biliyorduk.

Türk vatandaşlarına vizesiz seyahati de içeren, Türkiye-AB Suriyeli sığınmacı anlaşmasını görüşen Avrupa Parlamentosu Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu’ndan “anlaşma hukuka aykırı” görüşü çıktı. Vizesiz Avrupa’nın hayata geçmesi için AB Komisyonu daha önce “şartlı yeşil ışık” yakmıştı. Ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ayrıca hem AB Liderlerinin, hem de Avrupa Parlamentosu’nun onayını alması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu’ndaki onay süreci çerçevesinde anlaşmayı görüşen AP Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu, “anlaşma hiçbir Resmi Gazete’de yayınlanmadığına” dikkat çekti. Komisyon, anlaşmada kullanılan dilin ise, “uluslararası anlaşmalara benzemediğini” açıkladı.

AP DE “TERÖR YASASI” DEDİ

Avrupa Komisyonu, anlaşma için verdiği “şartlı onayda”, Türkiye’nin terörle mücadele yasalarındaki “terör” tanımını Avrupa ile uyumlu hale getirmesini istemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu şarta çok sert tepki göstererek, “sen yoluna, biz yolumuza” demişti. Avrupa Parlamentosu Komisyonu da terörle mücadele konusunu gündeme getirdi. Komisyon görüşünde, Türkiye’de terörle mücadele yasalarının Avrupa standartlarına uymadığı, Türk vatandaşlarının “demokratik haklar alanında büyük sıkıntı içinde oldukları” belirtilerek, vize serbestisinin verilmemesi gerektiği vurgulandı.

PAYLAŞ