TGB Genel Başkanı Çağdaş CENGİZ’e Abd Vize Vermedi

Washington Atatürk Derneği’nde yapılacak ödül töreni için Amerikan Başkonsolosluğu’na vize başvurusu yapan Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Çuval eylemleri ile ilgili sorguya çekildi.

Çağdaş Cengiz’e bir odada üç Amerikalı tarafından sorulama yapıldı. Soruların tümü Pentagon’u ayağa kaldıran, İstanbul Eminönü’nde yaşanan iki Amerikan askerinin başına çuval geçirdikleri eylemle ilgiliydi. Cengiz, Amerikalıların “Pişman mısınız?” sorusuna “Hayır” yanıtı verdiği için vize başvurusu reddedildi.

ABD Başkonsolosluğu’ndaki mülakatta Çağdaş Cengiz’e sorulan sorular ve verdiği yanıtlar şöyle:

– Bunun bir şiddet eylemi olduğunu düşünüyor musunuz?
Bu şiddet eylemi değil, politik bir eylemdir. ABD’nin yürüttüğü siyasetlere ilişkin fikirlerimizi ifade ettik.

– Şiddet eylemi değil diyorsunuz ama boya atmışsınız.
(gülerek) Suyla çıkarılabilen bir boyayla ilgili bu tanımı yapmanızı gerçekçi bulmuyorum.

– Mesela şimdi sana çuval geçirip, üzerine boya atsak, sen bunu şiddet eylemi olarak algılamaz mısın?
Eğer haklı bir gerekçeyle yapılıyorsa ve fiziken bir şiddette bulunmuyorsanız ben bunu bir fikrin eyleme dökülmesi ve demokratik bir protesto gösterisi olarak tanımlarım.

– Fiziksel bir şiddet yok ama psikolojik bir şiddet var. 12 üniversite öğrencisi genç birinin üzerine yürüyor ve çuval geçiriyor. Bu bir psikolojik travma değil mi?
Eylemi gerçekleştirenler bunun bir politik eylem olduğunu askerlere ifade ediyor. Burada bir kişinin şahsını hedef alan bir eylem yok. Orada Amerikan politikaları hedefti.

– Aynı eylemi bir kere daha yapar mısınız?
Aynı ya da farklı eylem biçimleriyle her zaman gereğini yaparız. Şu fikir sabittir; yurdumuzda Amerikan askeri varlığını kabul etmiyoruz.

‘PİŞMANIM’ Dememi İstediler
Çağdaş Cengiz, sorulan son sorunun dikkat çekici olduğunu söylüyor. Öfkeli tavırları olan görevlinin “Spesifik bir soru soracağız. Bu eylemi yapmaktan dolayı pişman mısın?” diye sorduğunu aktarıyor ve şunları anlatıyor:

“Bu soruya verdiğim yanıt şu; ‘Ülkemizde hiçbir yabancı asker varlığını istemiyoruz. Özellikle Amerikan askerlerinin Türkiye topraklarında bulunmasına her zaman tepkimizi göstereceğiz. Eylemimiz doğru bir eylemdir. Pişman değilim.’

Oradaki görüşme kayıt altına alındı. Türkiye’de çeşitli dönemlerde mücadele etmiş insanların nasıl devşirildiğini ve dönüştürüldüğünü de biraz anlamış oldum. ‘Pişmanım’ deseydim vizeyi vereceklerdi. O kayıt onların elinde olacaktı. Sonra beni istediği gibi yönlendirme fırsatı bulacaktı. Bunun bir denemesiydi. Çünkü ben başvurumu yaptıktan sonra ‘reddedilmiştir’ diyebilirlerdi. Ama özel görüşmek istediler.”

PAYLAŞ