İtalya’nın eski başbakanlarından Romano Prodi, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile arasındaki mesafenin giderek açıldığını söyledi. 

Prodi; “Böyle devam ederse Türkiye sonsuza dek Avrupa’nın dışında kalacak” dedi.

İtalya’nın II Messaggero gazetesinin baş sayfasından yayımlanan yazısında Prodi Türkiye hakkında şu yorumları yaptı.

Türkiye’nin ‘bölgesel bir güç haline gelmesi ve bunun sonucu egemenliğini paylaşmaya daha az meyilli olması’ ve ‘gittikçe daha otoriter bir devlet haline gelmesi’ Ankara’nın Brüksel’den uzaklaşmasını sağladı.

“Erdoğan iktidara geldiğinde, onu Türk siyasal sisteminin tam demokratikleşme sürecini ileri taşıyacak biri olarak karşılamıştık. Ama gidişat değişti ve Erdoğan her tür muhalefeti sert şekilde bastıran, gittikçe artan bir otoriterliğe kaydı”

AB’nin Vize için Türkiye’ye Dayattığı Terörle Mücadele Yasaları Konusunda İse

“Bugün düzenli olarak, teröristlerle birlikte siyasi muhalifleri ve aşırı özgür gazetecileri de vurduğunu”, ancak Türk tarafının bu yasada değişiklik yapmaya istekli olmadığını söyledi.

Müzakereler Belki Sonsuza Dek Sürecek.

“Bugün büyük bir karmaşayla karşı karşıyayız: Bir taraftan Avrupa, böylesine temel hakların uygulanmasının reddedilmesini kabul edemez. Diğer taraftansa Türkiye halen dramatik göç kanalını kontrolünde bulunduruyor. Önümüzdeki günlerde bu konularda zorlu bir müzakere daha açılacak, ancak hâlâ sonucun ne olacağını kestirecek durumda değiliz. Kesin olan bir şey varsa o da, bu yaşananların müzakere sürecini kısaltmak yerine daha da uzatacağıdır. Belki de sonsuza dek…”

 

 

PAYLAŞ