Suriye’ye Giriyor muyuz?

Sosyalmedya ve bazı haber paylaşım kanallarından Suriye sınırında askeri hareketlilik olduğunu söylemesi sonucu “Suriye’ye girilecek mi?” “Sınır ötesi harekat mı olacak” şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı.

Başlıksız-1

Kilis’e uzun süredir yapılan roket saldırıları da bu ihtimali güçlendiriyor.

Daha önce de bu tür haberler çıkmış fakat gerçek olmadığı. Özel kuvvetlerin nokta operasyonu yapmış olabileceği şeklinde değerlendirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise dün Suriye’de bulunan Rus hava gücü nedeniyle Türkiye’nin Suriye’ye kara harekatı düzenlemesi ihtimalinin bulunmadığını söylemişti.

Fakat aldığımız bilgiler olası bir operasyonun Rusya-Suriye’nin de bilgisi dahilinde olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sonuçta operasyon yapılacak Işid ve Pyd terör örgütleri Suriye’nin de ülkesinde istemediği unsurlar. Fakat bu durum Abd ve İsrail politikalarını terk ettiğimizi de gündeme getirecektir.

Davutoğlu’nun görevden alınması da bu olasılığı güçlendiren bir etken olarak görülüyor. Rusya ile krize sebep olan uçak olayını “ben emir verdim” demesi ve sonrasında Türk Hava Kuvvetlerimizin Suriye’de hava operasyonu yapamaz hale gelmemizde sorumluluğu büyüktü.

Hakan Fidan’ın Rusya temasları ve Suriye ile yürütülmeye başlanan gizli temaslar medyada yer bulmuştu.

Dakika Dakika Güncellenecektir. 

PAYLAŞ