Suriye’den gelen IŞİD ve PYD Terör Tehdidine Karşı Çözüm Silahlı İHA mı?

Medya’da yer alan haberlerde Suriye’den Türkiye’ye yönelen terör tehditine karşı silahlı İnsansız Hava Aracı (İHA) çözüm olarak gösterildi.

Çeşitli yorumlarda ve analizlerde OBÜS silah sistemlerinin sınır dışındaki terör unsurlarını vurmakta yetersiz kaldığı , Hava Savunma Sistemlerimizin de sınırdışından gelen kısa menzilli füzelere karşı etkisiz olduğu söylenmekte.

Bazı yorumlar da İsrail’in bile Hava Kalkanı (demir kubbe) var denmekte. Elbette İsrail gibi yıllarca bu tehdit ile karşı karşıya kalmadığımız için onlar gibi Hava Savunma Kalkanımızın olmaması normal fakat bu yönde adımlar atılacağı da gözükmekte.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir bu konuda şu açıklamaları yaptı ;

“Örneğin, sınır ötesi hedefler için Fırtına obüsleri kullanıldı. Bu komuta kararıdır. Sınır ötesine daha değişik şekillerde müdahale edecek roket sistemleri de mevcut. Ancak komutanlar obüsleri seçti. Bizim işimiz talepleri karşılamak.” Demir geçmişte talep geldiğinde ‘nereden alırız’ diye baktıklarını hatırlatarak artık ‘neyi nasıl geliştirebiliriz’ moduna geçtiklerine işaret etti. Demir şöyle konuştu: “Çok iyi biliyoruz ki satın alma bir yere kadar. Bir ülkenin her şeyini kendisi yapması da mümkün değil. Öncelik sıralaması yapıp kritiklik çalışması yapacaksınız. Türkiye’nin aktif mücadele içinde olduğu alanlarda acil ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları bir an önce temin etmek için şirketlerimiz devredeler. Sloganımız şu; ‘insan yapısı bir şey ise biz onun daha iyisini yaparız.’”

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş medyada çıkan bu haberleri şöyle yorumladı;

“Elbette Sayın Müsteşar düşüncelerini açıklayabilir, yorum ve kıymetlendirmelerde bulunabilir. Buraya kadar herşey normal. Sayın Müsteşar’ın yapmış olduğu açıklamalarından ikisine göz atalım ve anladığımız şekilde biz de haddimizi aşarak kısa öz bazı değerlendirmeler yapalım. Diğer yorumları siz dostlarımıza bırakalım.
AÇIKLAMA 1: KOMUTANLAR OBÜS’Ü SEÇTİ
Kilis’e atılan roketlerle ilgili alınması gereken tedbirlere örnek verirken Demir; “Örneğin, sınır ötesi hedefler için Fırtına obüsleri kullanıldı. Bu komuta kararıdır. Sınır ötesine daha değişik şekillerde müdahale edecek roket sistemleri de mevcut. Ancak komutanlar obüsleri seçti. Bizim işimiz talepleri karşılamak.” açıklamasında bulunmuştur.
AÇIKLAMA 1 : SORU/CEVAP
– Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın görevi özetle TSK taleplerini karşılamaksa, Sayın Müsteşarın halihazır görevi ve konumu dikkate alındığında önerilerini rahatlıkla komutanlar ile görüşerek sunma imkanı bulunurken, bunu basın üzerinden üstü kapalı eleştiride bulunarak yapması uygun mudur? DEĞİLDİR.
– Ortadoğu ve Suriye konusunda uygulanan AKP politikasının “stratejik derinliğinin” ortaya çıkardığı önlenemez sonuçlarının ülkemize bir çok alanda kötü yansımasının sorumluluğu görmezden gelinmiş midir? GELİNMİŞTİR.
– Düşürülen Rus uçağı ve sonrasında olduğu gibi siyasi sorumluluktan kaçmak için yine suçu başkasına atma arayışına girilmiş midir? GİRİLMİŞDİR.
AÇIKLAMA 2: ÇÖZÜM SİLAHLI İHA
Kilis’in Katyuşyalara hedef olmasının Türkiye için yeni bir tehdit olduğunu belirten Demir; “Bunlar, teknoloji kullanarak önceden fark edilip müdahale edilmesi zor. Bu tür ilkel sistemlerle aktif mücadele eden ülkeler var. Ancak örneğin İsrail’in karşılayabildiği ilkel silahlarda bile belli bir oranda başarı sağlanıyor. En doğru yöntem bölgeyi gözleyip hareketli tehdidi izleyip anında kaynağında vuracak bir kabiliyete sahip olmak. Silahlı İHA’lar gibi” diye konuşmuştur.
AÇIKLAMA 2: SORU/CEVAP
– Düşürülen Rus uçağı nedeniyle Suriye Hava Sahasında uçabiliyor musunuz? UÇAMIYORSUNUZ.
– Farz edelim Suriye’de uçuyorsunuz veya sınırlarımız içinden silahlı İHA kullanmaya karar verdiniz. Türkiye’nin envanterinde “mevcut sorunlara” hemen müdahale edecek silahlı İHA’sı mevcut mudur? DEĞİLDİR. TEST AŞAMASINDADIR.
– Silahlı İHA’nız olsa bile envanterinizdeki silahlarınızın menzilleri yeterli midir? DEĞİLDİR.
– Srtratejik müttefikimiz olan PKK/PYD’ye kara gücüm diyen ABD’nden silahlı İHA alabildiniz mi? ALAMADINIZ.”

PAYLAŞ